Töö24 portaalis parima kasutajakogemuse saamiseks soovitame kasutada Google Chrome veebibrauserit. Kasutades alternatiivseid veebrausereid võib esineda väiksemaid probleeme.

Uuri välja, millised oskused, omadused ja võimalused peaksid tööle kandideerimisel Sul olemas olema

On olemas erinevaid viise, kuidas välja selgitada eeldused, mida tööle kandideerimisel teadma peaksid. Mida rohkem Sa mõistad, mida tööandjad Sinult ootavad, seda parem.

23. Nov 2018

Jaga

Uuri välja, millised oskused, omadused ja võimalused peaksid tööle kandideerimisel Sul olemas olema

23. Nov 2018

On olemas erinevaid viise, kuidas välja selgitada eeldused, mida tööle kandideerimisel teadma peaksid. Mida rohkem Sa mõistad, mida tööandjad Sinult ootavad, seda parem. Tehes eeltööd vaba töökoha kohta ja näidates üles oma teadlikkust, saad Sa ise rohkem aimu, kas see tööpakkumine on Sulle sobivaim ja sobivusel näitab see Sind tööandjale heast küljest, et oled end ette valmistanud!

Lisainfot, mida töökohale kandideerimisel arvesse võtta, saad Sa:

 • töökuulutusest;
 • töö kirjeldusest;
 • enda eelnevatest teadmistest ja kogemustest;
 • teiste inimeste eelnevatest teadmistest ja kogemustest.

Töökuulutused

Hästi kirjutatud töökuulutus annab Sulle teada, milliseid oskusi, kvalifikatsioone ja kogemust on Sul antud töö jaoks vaja. Mõistlik on vaadata erinevaid töökuulutusi valdkonnast, kus Sa töötada sooviksid. Töökuulutusi on võimalik sirvida internetis või ajalehtedes/ajakirjades.

Lugedes läbi erinevad tööpakkumised, saad Sa täpsema ülevaate, mida valdkonnapõhiselt antud ametikohale kandideerijatelt oodatakse. Sa saad teada, milliseid oskusi, teadmisi ja kogemusi eelistatakse ja mida mitte. Lisaks sellele näed Sa ka ära, kuidas Sina saaksid eristuda oma oskuste ja teadmiste poolest teiste kandideerijatega võrreldes.

 • Tee riigipõhine otsing internetis, ära piirdu eeltöö puhul oma elukohaga;
 • kui võimalik, siis sirvi vanu töökuulutusi antud valdkonnas;
 • tehke eeltöö ettevõtete kohta, kuhu võiks kandideerida. Näiteks on paljudel ettevõtetel olemas veebilehel alamleht „Karjäär“ või „Tule tööle!“, kus räägitakse detailsemalt, milliseid inimesi tööle oodatakse;
 • Uurige rohkelt erinevaid tööportaale, kus leidub erinevat sorti tööpakkumisi.

Infokillud, mida töökuulutustest välja otsida:

 • spetsiifilised oskused, mida tööülesannete täitmiseks vaja läheb;
 • vajalikud kutsetunnistused või dokumendid (k.a õppimisvõimalused enese täiendamiseks);
 • isiklikud omadused, mis aitavad Sul töökohal hästi hakkama saada;
 • kohustused, mis tööülesannetega kaasnevad;
 • võimalused, mida antud tööandja Sulle pakkuda saab.

Tee endale nimekiri nendest tingimustest, mida Sinult kui kandideerijalt oodatakse. Kui töökuulutus mainib, et tööga kaasneb tööauto, siis peaksid Sa kandideerimisel arvestama ka sellega, et Sul oleks olemas juhiload.

Kui nimekiri erinevatest tingimustest ja omadustest on valmis, saad Sa teha statistika, kui paljud tööandjad mingeid omadusi või oskusi tähtsaks peavad.

Tihtipeale võivad sellise analüüsi käigus välja tulla omadused, millele Sa varem rõhku ei pööranud oma CV kirjutamisel, kuid mida tööandjad väga tõsiselt kandideerimisel arvesse võtavad.

Töö kirjeldus

Töö kirjeldus annab Sulle täpsema ülevaate, mida antud töökoht selles ettevõttes endast kujutab. Töö kirjelduses lahatakse rohkem tööülesandeid ja nende täitmisel kaasnevaid kohustusi. Töö kirjeldusi lugedes valige välja märksõnad, mis kõige tihedamalt silma jäävad. Selle alusel saate teada, mida Sinult oodatakse tööülesannete täitmisel ja vastavalt sellele saad Sa oma headele omadustele rohkem rõhuda.

Enda eelnevad teadmised ja kogemused

Kui Sa juba sarnast tööd teed, siis on Sul olemas juba teadmistepagas, mida uuel töökohal vaja võiks minna, k.a teadmised kohustustest ja vastutusest ning oskustest, mida Sul on vaja, et neid täita. Analüüsi oma eelnevaid töökogemusi põhjalikult. Mõeldes tagasi, mida Sa juba oma karjääris teinud oled, saad Sa rõhuda neile teadmistele oma CV-s või intervjuus. Soovitame välja tuua selle, millised olid Sinu kohustused eelneval töökohal, kõige suuremad väljakutsed, õnnestumised ja ebaõnnestumised, mis Sind sel ajal pinge alla panid, kuid lõpuks Sind tugevamaks/teadlikumaks muutsid.

Teiste inimeste eelnevad teadmised ja kogemused

Kui töö on Sinu jaoks uus või Sa plaanid totaalset muutust töökarjääris, siis räägi inimestega, kel on kogemusi ja teadmisi antud töökoha kohta. Nad saavad Sulle anda väärtuslikku infot, mida muidu omandatakse aastate pikkuse kogemuse kaudu.

Kui Sa ei tea mitte ühtegi tuttavat, kes antud alal tegutseks, siis ära karda küsida abi võõrastelt inimestelt. Inimesed on üldiselt abivalmid ja kõige rohkem on nad abivalmid siis, kui nad saavad oma kogemuse abil kellelegile teisele head teha. Seetõttu võta ühendust oma ala ekspertidega, kuid ole konkreetne, et Sa soovid lihtsalt nende isiklikku arvamust antud töö kohta tundma õppida, mitte anuda nende kaudu endale tööd.

Kasutades ülaltoodud meetodeid, saad Sa tervikliku pildi sellest, mida tööandjad kandideerijatelt ootavad ja millised on ideaalkandidaadi omadused. Järgmine samm on panna klappima tööandjate visioon Sinu omadustega.

Sellest aga räägime juba täpsemalt meie järgmises blogipostituses!

Edukat tööle kandideerimist soovib Töö24.ee meeskond,

Oma CV saad Sa lisada Töö24.ee tööportaali, kus kõik tööandjad saavad lisatud CV-dele ligi ning võtta Teiega otse ühendust, kui neil sobiv tööpakkumine Teile avaneb. Oma CV saad Sa meie tööportaali lisada SIIN.