Töö24 portaalis parima kasutajakogemuse saamiseks soovitame kasutada Google Chrome veebibrauserit. Kasutades alternatiivseid veebrausereid võib esineda väiksemaid probleeme.

Mustalt töötamisega seonduvad probleemid

Mustalt töötamine on see, kui inimese töötasult ei deklareerita ega maksta riigimakse. Kõige enam töötab inimesi mustalt just transpordi-, ehitus- ja toitlustussektoris. Ei ole palju põhjuseid, miks inimesed mustalt töötavad.

24. Apr 2018

Jaga

Mustalt töötamisega seonduvad probleemid

24. Apr 2018

Mustalt töötamine on see, kui inimese töötasult ei deklareerita ega maksta riigimakse. Kõige enam töötab inimesi mustalt just transpordi-, ehitus- ja toitlustussektoris. Ei ole palju põhjuseid, miks inimesed mustalt töötavad. Esiteks, inimene, kellel on probleeme kohtutäituriga, ei soovi, et tema teenitud tulult hakkaks kohtutäitur võlgnevust kinni pidama. Teiseks, soovib tööandja säästa maksukulusid.

Põhiliselt on 5 teemat, milles need probleemid väljenduvad.

  • Mitteametlikult töötaval inimesel on kas väga raske või praktiliselt võimatu saada laenu, järelmaksu või liisingut. Põhjus on pragmaatiline. Iga laenuandja soovib olla kindel, et laenukohustuse võtjal on tulu, millest ta suudab laenutagasimakseid sooritada. Kui seda ei ole kontoväljavõttelt või maksudeklaratsioonidest nähtuvalt, siis seda rahalist kohustust suure tõenäosusega võtta ei saa.
  • Mitteametlikult töötaval inimesel tuleb arstivisiidi eest endal maksta, sest tema pealt keegi makse ei tasu. Niinimetatud vanemapalka saab inimene riikliku miinimumi pealt. Kui inimene on musta palgaga tööle võetud 1000€ eest, siis arvab ta, et lapsega kodus olles saab ta samamoodi järgneval aastal 1000€ vanema palka. See aga ei vasta tõele, kui tegemist on mustalt töötamisega.
  • Mustalt töötavat inimest hakkab mõjutama tulevane pension. Kui inimene on töötanud 1000€ kuupalga eest mustalt, siis makse vältides arvestatakse tema pensionit ikkagi riikliku miinimumi pealt.
  • Töösuhetes, kus inimesel ei ole ametlikku sissetulekut, puudub kindlustunne tuleviku suhtes. Mõelda tasuks sellele, kas järgmisel päeval on tal tööd? Kas saab ta igakuiselt palka nii nagu tööandjaga kokku lepitud on? Kas mustalt töötades pakutakse töötajale puhkust või puhkuserahasid? Praktikas üldiselt tööandjad selliseid nõudeid ei järgi.
  • Mustalt töötaja ja tööandja võivad sattuda maksuameti fookusesse. Seaduse järgi tuleb mustalt töötades tasuda töötajal isegi tulumaks, kui maksuamet seda uurima hakkab. Sama kehtib ka tööandja osas. Kui on tekkinud vaidlus selle üle, et tööandja enam palka ei maksa, siis selline töötaja võib tööinspektsiooni vaidluse esitada, kuid mustalt töötamise puhul on raske tõendada eelnevalt kokkulepitud töötingimusi tööandjaga.

Pikas perspektiivis ei ole sobilik mustalt töötada. Oht petta saada on üldiselt suurem kui tehes seda ametlikult.

Tanel Riivits
Themis Õigusbüroo OÜ jurist
www.themis.ee